Paní Faktorová, jak hodnotíte, jako zkušená makléřka, letošní změny na realitním trhu v Praze?
Samozřejmě dlouhodobě sleduji všelijaké příslíby zrychlení povolení výstavby různých developerských projektů pro běžné bydlení , nejen v Praze, ale stále se jedná o roky, stát také léta nijak bytovou politiku neřešil, až nyní, kdy v Praze je opravdu triskní nedostatek bytů a tím spojené i vysoké ceny aktuálně dostupných.

Vnímáte, ve své práci, vliv zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték?
V každém případě ano, kupující si musí více pečlivěji promyslet své možnosti financování , které je často spojené právě s vyřizováním hypoték. Díky tomuto mnoho mladých rodin si například nemůže dovolit koupi bytu či domu, ale volí raději pronájem, což se nám také promítá díky velkému zájmu v cenách pronájmů .

Jak se, podle vás, bude dál realitní trh u nás vyvíjet v budoucnu?
Toto otázku mi často pokládají majitelé , kteří zvažují prodej své nemovitosti……Asi každý makléř, který se aktivně pohybuje v realitách dlouhá léta či jiný odborník nebude schopen přesně na tuto otázku odpovědět. Před nějakými 8-10 lety a dříve platilo, že docházelo k pravidelným periodám růstu a poté poklesu cen nemovitosti, od té doby v posledních letech se však ceny jen navyšovaly, za poslední rok v některých lokalitách ale již dochází ke stagnaci růstu…. Tedy nelze nyní předjímat budoucnost – pokud majitelé přemýšlí o prodeji, tak právě nyní jsme jako makléři schopni prodávat za aktuálně nejvyšší ceny v historii.